Kategorie
Producenci
Nowości
Informacje
Kontakt
FAX
85 653 67 29
Tel
tel. 85-65-36-729
Tel
(85) 65 36 729
GSM
0602 759 576
Linki
» Stowarzyszenie Dogi Adopcje
»  Fundacja Ratujemy Dogi
»  Uczniowie Alicji Chrzanowskiej
»  Blog Alicji Chrzanowskiej
»  Strona Alicji Chrzanowskiej
»  Blog-Marta Chrzanowska
»  Moskiewska Wyższa Szkoła Astrologii
»  Moskiewskie Centrum A. A. Chrzanowskiej
   
 
Czytelnia
 
Podziel się:
Pierwsza dama polskiej ezoteryki   Data: 19 czerwiec 2006
Wstęp:

Pierwsza dama polskiej ezoteryki

Choć znamy się od lat musiałam długo i zawzięcie namawiać Alicję Chrzanowską na udzielenie wywiadu. Wzbraniała się, twierdząc, że chce zachować prywatność, że nie jest gwiazdą, by o niej pisano...Zawartość:

Pierwsza dama polskiej ezoteryki

Alicja Chrzanowska podczas seminarium w MoskwieChoć znamy się od lat musiałam długo i zawzięcie namawiać Alicję Chrzanowską na udzielenie wywiadu. Wzbraniała się, twierdząc, że chce zachować prywatność, że nie jest gwiazdą, by o niej pisano, że to, co ważne opisała w swoich książkach.
Przed laty powszechnie znana, popularna i chętnie udzielająca się publicznie, ponad 10 lat temu wycofała się w cień. Zmieniła telefony, adres, wycofała się z udzielania konsultacji i zajęła się jedynie prowadzeniem wydawnictwa. Właśnie argument dotyczący tego ostatniego przekonał najsłynniejszą polską tarocistkę do udzielenia wywiadu. „Pani Alicjo – przekonywałam – ten wywiad może wpłynąć korzystnie na promocję pani firmy.” W końcu zgodziła się i oto siedzimy naprzeciwko siebie, a obok nas leżą dwa ogromne psy, dogi niemieckie, które słynna wróżka delikatnie głaszcze po ogromnych łbach. Zaczynam rozmowę.

Wścibska Wiedźma
: Należy pani do najbardziej znanych ezoteryków nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Czy napisanie kilkudziesięciu książek i przeprowadzenie setek kursów i seminariów są wyrazem misji? Jeśli tak, to co chce Pani osiągnąć?

Alicja Chrzanowska: Było wyrazem misji. Chciałam pokazać ludziom prostą drogę prowadzącą do harmonii, szczęścia, zadowolenia z siebie i życia. Wydawało mi się, że jeśli ja, prosty człowiek, mogłam to osiągnąć, to i inni mogą za moim przykładem pójść tą drogą i jeśli trochę popracują nad sobą, to zdobędą to, czego, jak mi mówili, pragną. Niestety, okazało się, że ludzie nie chcą pracować nad sobą nawet w minimalnym zakresie.

W. W.: A czego w takim wypadku, pani zdaniem, pragną ludzie?

Alicja Chrzanowska.: Tego, że pojawi się wróżka z magiczną pałeczką, machnie nią trzy razy w prawo, trzy razy w lewo i stanie się cud – człowiek będzie młody, bogaty, szczęśliwy, kochany i mądry. Czasami miałam wrażenie, a szczególnie w Polsce, że ludzie mylą mnie ze złotą rybką, która ma spełnić trzy życzenia.

W. W.: Dlaczego przekazywanie zasad ezoterycznych daje tak ograniczone skutki i wywołuje takie zniechęcenie?

Alicja Chrzanowska: Szczerze mówiąc nie wiem. Może dlatego, że ludzie nie wierzą, iż ta droga jest prosta, lecz skuteczna, a może myślą, że wymaga ona jakichś specjalnych wyrzeczeń, co nie jest prawdą. Ale faktem jest, że i mnie, i wielu innych ezoteryków zniechęciło to do szerszej działalności. Na szczęście nie wszędzie tak jest.Na Krymie, w Parku przy Pałacu Woroncowskim

W. W.: No właśnie. Ma pani międzynarodowe doświadczenia. Prowadzi pani seminaria i szkolenia w wielu krajach Europy, uczestniczy pani w zagranicznych sympozjach i konferencjach. Czy widzi pani jakieś różnice w stosunku do tego, co się dzieje w Polsce?

Alicja Chrzanowska.: Owszem i to znaczące, szczególnie na wschodzie, w Rosji, na Ukrainie. Sprowadzają się one do dwóch aspektów. Po pierwsze sami ezoterycy nie wstydzą się tego, czym się zajmują, są to ludzie wykształceni, po studiach, z ogromną wiedzą. To prawdziwi Mistrzowie. Po drugie ludzie, którzy korzystają z ich porad są dojrzalsi, nie oczekują cudów, liczą na pomoc, ale zdają sobie sprawę, że sami też muszą coś zrobić, że nic samo się nie stanie.

W. W.: A czy pani zdaniem adept rozwoju duchowego, który chce się doskonalić musi „zaliczyć” dziesiątki szkoleń i przeczytać setki książek?

AAlicja Chrzanowska: Czy musi? Oczywiście, że nie, ale powinien być na bieżąco. Jeszcze ciągle jesteśmy daleko z tyłu tak za Wschodem, jak i Zachodem, jeśli chodzi o wiedzę ezoteryczną. Oczywiście nie chodzi tu o ilość, ale o jakość. My Polacy kierujemy się chwilową modą, na przykład koleżanka była na kursie i zachwala go z całych sił. Mnie ten temat w ogóle nie interesuje, ale idę, płacę często sporą kasę i wychodzę… rozczarowana do kursu i do ezoteryki w ogóle. A gdzie chwila zastanowienia, analizy, czy warto, czy jest mi to potrzebne? Tak samo z książkami, a jako wydawca ten temat znam doskonale. Sprzedaje się nie to, co dobre, wartościowe i ponadczasowe, ale to, na co jest moda.

W. W.: Zna pani wielu słynnych zagranicznych ezoteryków. Kogo by pani wymieniła w pierwszej kolejności?

Alicja Chrzanowska: Oj! Gdybym chciała tu przedstawić pełną listę, byłoby to ponad 50 nazwisk, więc ograniczę się do tych, którzy wywarli największy wpływ na kształtowanie się mnie jako ezoteryka. A na pierwszym miejscu muszę wymienić nieżyjącego już niestety hrabiego Wrońskiego. Cóż to był za człowiek! Potem Awiessałom Podwodny, Elena Rusakowa, Hajo Banzhaf, Ewgienij Kolesow, Piotr Pałagin, Liz Green, Ramaz Zacharian i wielu, wielu innych.

W. W.: A jak to było w pani przypadku, kiedy pani zaczęła się zajmować ezoteryką?

Alicja Chrzanowska: (z uśmiechem): Od urodzenia. Po prostu przyszłam na świat w ezoterycznej rodzinie. Moja prababcia była tarocistką i moim pierwszym nauczycielem Tarota, pradziadek zielarzem, on z kolei uczył mnie podstaw magii naturalnej, babcia wróżyła z kart klasycznych, a dziadek zajmował się bioenergoterapią.

W. W.: No to było pani łatwiej niż innym.

Alicja Chrzanowska: Tak pani uważa? Chyba nie zawsze jest łatwiej skoro ani moja mama, ani jej siostra nie mają nic wspólnego z wiedzą tajemną. Czasami może być nawet trudniej, gdyż trzeba się zmierzyć z osiągnięciami i „legendą” poprzedników.

W. W.: A czy są osoby, które chciałaby pani ostrzec przed ezoteryką i dlaczego?

Alicja Chrzanowska: Przed ezoteryką należy ostrzec kilka grup osób. Przede wszystkim tych, którzy mają nadzieję, że się szybko na niej wzbogacą, to mit, który przyniesie tylko rozczarowania. Następnie osoby nieodpowiedzialne, bo ich działania mogą przynieść szkodę innym, a także ludzi nadwrażliwych, niestabilnych emocjonalnie, bo nie jest prostą sztuką twarde chodzenie po ziemi z jednoczesnym noszeniem głowy w chmurach.

W. W.: Myślę, że naszych Czytelników interesuje nie tylko to, jakim jest pani ezoterykiem, pewnie i tak większość wie, że doskonałym, ale pani jako człowiek, czy zechce pani odpowiedzieć na kilka takich pytań?

Alicja Chrzanowska: Proszę pytać.

Alicja Chrzanowska na wystawie ze swoim ukochanym dogiemW. W.: Jakie są pani pozazawodowe pasje?

Alicja Chrzanowska: Oj, trochę tego jest. Przede wszystkim psy, a konkretnie jedna rasa – dogi niemieckie. To piękne, eleganckie, dostojne i opanowane zwierzęta. Mam teraz parę, pręgowanego chłopca i żółtą dziewczynkę. Dalej ogród – kwiaty, szczególnie róże, krzewy, drzewa, ogród zielarski. Następnie haft krzyżykowy, dobra książka, muzyka, a szczególnie cerkiewna, film, spotkania z przyjaciółmi, kuchnia wschodu, mitologia, kultura i tradycje Celtów, Wikingów, plemion Syberii, dawnych plemion słowiańskich. Myślę, że to wystarczy, bo i tak wymienienie wszystkich zajmie zbyt dużo miejsca.

W. W.: Pani ulubiona talia Tarota?

Alicja Chrzanowska: To chyba najtrudniejsze pytanie, ponieważ często się to u mnie zmienia. W chwili obecnej jest to talia „Tarot of the 78 Doors”, „Tarot of Druids”, „Golden Tarot of the Tsar”, no i już od wielu, wielu lat „Ruskoje Taro”.

W. W.: Pani największe marzenie?

Alicja Chrzanowska: Dożyć takich czasów, żeby w naszym kraju było normalnie.

W. W.: Pięknie dziękuję za rozmowę.

Alicja Chrzanowska:: Również i ja dziękuję.Wścibska Wiedźma

© Copyright Ars Scripti-2, Białystok

All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez pisemnej zgody posiadaczy praw autorskich.

Alla Alicja Chrzanowska napisała ponad 40 książek dotyczących takich dziedzin jak: Tarot, runy, magia naturalna i przetłumaczyła z języka rosyjskiego ponad 40 pozycji o astrologii, runach, Tarocie, numerologii, magii, homeopatii, naturoterapii i innych.

Statystyka:
Przeglądano: 5285
Powrót
Dalej
 
29 wrzesień 2020
17551982 wywołań od 28 grudzień 2006
Copyright © 2020 Ars Scripti-2. Wszelkie prawa zastrzeżone.