Opisy talii Tarota
Oferujemy w sprzedaży wiele talii, lecz jak się okazało macie Drodzy Państwo, problemy z ich interpretacją. Dlatego ubłagaliśmy (dosłownie, gdyż twierdzi, że z każdą talią można pracować zgodnie z symboliką opisaną w literaturze przedmiotu) naszą autorkę Allę A. Chrzanowską, by napisała krótki przewodnik po symbolice kilku najciekawszych współczesnych talii. We współczesnym świecie istnieje wiele talii Tarota, począwszy od klasycznych (np. Tarot Marsylski, Tarot Waite’a) poprzez mistyczne (np. talia A. Crowley’a, Tarot Świetlistej Drogi) do współczesnych (np. Pagan Tarot, Primavera Tarot). Na swoich kursach i wykładach często spotykałam się z pytaniem: „po co tyle talii?”. Odpowiedź jest prosta – świat idzie do przodu, rozwija się i wzbogaca, a ludzka psychika musi się do tego przystosowywać, podobnie jak karty Tarota. Kiedy powstawał Tarot Marsylski nikt jeszcze nie wiedział, że istnieje taki kontynent jak Ameryka, nie mówiąc o Australii, więc jak przy pomocy symboli zawartych w tej talii można komuś przepowiedzieć wyjazd do tamtych stron świata? Kiedy powstawał Tarot Waite’a (1910 r.) nie istniała ani telewizja, ani komputery, ani inne zdobycze techniki (i niebezpieczeństwa z nimi związane). Nie było zagrożenia terroryzmem, bronią nuklearną, nie istniały choroby cywilizacyjne i wiele innych spraw. Nikomu do głowy nie przychodziło, że Europą będą władać systemy totalitarne. Więc jak ta talia ma opisywać naszą rzeczywistość? Stąd wypływa moja rada dla wszystkich tarocistów – aby wasza praca oddawała faktyczny stan rzeczy, sięgajcie po talie współczesne. Oczywiście znajomość talii klasycznych nikomu jeszcze nie zaszkodziła, ale wasze analizy i prognozy będą dokładniejsze, jeśli do pracy użyjecie którejś z wielu talii powstałych za Waszego życia. Aby ułatwić Wam wybór i pracę, zdecydowałam się przybliżyć kilka talii z końca XX wieku i początku XXI.
Oczywiście archetypy poszczególnych kart, a szczególnie Wielkich Arkanów pozostają niezmienne (informacje o tym znajdziesz w każdej dobrej książce o Tarocie), czyli karta Głupca zawsze będzie oznaczała dziecko, niewinność, początek czegoś nowego, a w pozycji odwróconej przyjmie przeciwstawne lub problemowe znaczenie, ale w każdej z tych talii pojawi się coś nowego, dodatkowego, poszerzającego płynącą z niej informację. Do opisu wybrałam sześć swoich ulubionych talii. Skoncentrowałam się na nich również z tego względu, że zostały one sprawdzone i zweryfikowane w praktyce i wiem, że zarówno prognoza przyszłości, jak i analiza psychologiczna wykonywana przy ich pomocy jest wyjątkowo wiarygodna.
Ogólny opis talii
Primavera Tarot – talia, która powstała na początku lat 90 ubiegłego wieku. Jej cechą charakterystyczną jest ciepła, żywa kolorystyka, wyrazista symbolika i piękne opracowanie graficzne w stylu secesji. Inspiruje do głębokiego wglądu zarówno w psychikę osoby, której się wróży, jak i w jej przyszłość. Spełnia warunki talii uniwersalnej, nadającej się do analizy wszelkich problemów i pytań. Łagodne wyobrażenia nawet trudnych kart (Śmierć, Diabeł, Wieża Boga) nie straszą klienta i pomagają w wydobyciu na światło dzienne nawet największych tajemnic skrywanych w podświadomości pytającego. W opisie tej talii stosuję skrót PVT.
Zobacz: „Primavera Tarot”
Olympus Tarot – talia, która powstała w połowie lat 90 XX wieku. Odwołuje się do mitologicznych treści i archetypowych symboli zrozumiałych dla wszystkich ludzi Zachodu. Nasza kultura sięga korzeniami cywilizacji starożytnej Grecji, stąd łatwo zrozumieć i poczuć symbolikę tej talii, jej przesłanie i znaczenie poszczególnych kart. Spełnia warunki talii uniwersalnej, nadającej się do analizy wszelkiego rodzaju problemów, pytań i prognoz, lecz szczególnie czytelna jest we wszelkich rozkładach przepowiadających przyszłość. W lepszym rozumieniu tej talii pomaga znajomość mitologii greckiej. W opisie tej talii stosuję skrót OT.
Zobacz: „Olympus Tarot”
Tarot of the Journey to the Orient – talia, która powstała pod koniec lat 90 ubiegłego wieku. Ukazuje spotkanie i połączenie wschodnich i zachodnich symboli kulturowych. Przepełniona jest ogromnym ładunkiem ekumenizmu i tolerancji dla różnych tradycji duchowych i religijnych. Ukazuje, że ludzkie problemy w dzisiejszych czasach są takie same na każdej szerokości geograficznej. W końcu przecież faktem jest, iż świat stał się globalną wioską”. Nadaje się do każdego problemu i rozkładu, szczególnie polecam ją do zastosowania, kiedy przychodzi do Was na konsultację obcokrajowiec. W opisie stosuję skrót TJO.
Zobacz: „Tarot of the Journey to the Orient”
Pagan Tarot – talia, która powstała w 2004 roku. Znaczenie poszczególnych kart odwołuje się do prastarych pogańskich rytuałów i tradycji głęboko zakorzenionych w ludzkiej podświadomości, jednocześnie przenosząc je do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Mogą z nią pracować mężczyźni, ale symbolika tej talii jest zdecydowanie kobieca, co widać już na karcie Głupca.. Doskonale nadaje się zarówno do prognozowania przyszłości, jak i analizy psychologicznej oraz wszelkich tajemniczych i głębokich problemów (zaginięcia, tajemnice rodzinne, a nawet rozkłady karmiczne). W opisie stosuję skrót PT.
Zobacz: „Pagan Tarot”
Tarot of the Mermaids (Tarot Syren) – talia powstała w 2004 roku. Jej scenerię stanowi wodny świat: głębiny morskie, rafy koralowe, skaliste brzegi wód. Bogactwo i malowniczość podwodnego świata, to również bogactwo uczuć i emocji, jakie towarzyszą współczesnemu człowiekowi w dobie zawrotnych zmian i szybkiego tempa życia. To także tęsknota za spokojem, wyciszeniem i odpoczynkiem od cywilizacyjnego zgiełku. Atmosfera talii porusza głęboko ukryte uczucia, wprowadza niemal automatycznie w stan kontemplacji. Patrząc przez wodę na kartach zaglądamy do strumienia życia i jest to najbardziej naturalna forma wejścia na poziom intuicji. Talia bardzo dobrze sprawdza się w interpretacji zarówno przeszłości, jak i przyszłości, odsłania motywy i emocja towarzyszące rozpatrywanym zdarzeniom. Niezrównana do rozkładów partnerskich i analizy zależności międzyludzkich. W opisie stosuję skrót TOM.
Zobacz: „Tarot of the Mermaids (Tarot Syren)”
Universal Tarot – talia, która powstała pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego (XX) wieku. W swojej symbolice jeszcze dość mocno odwołuje się do Raidera-Waite’a, ale wprowadza już pewne zmiany i unowocześnienia, co czyni ją bardziej przydatną w dzisiejszych czasach do pracy. Jest ona znacznie bardziej aktualna, aniżeli przestarzała już, powstała 100 lat temu talia Waite’a. Charakteryzują ją żywsze barwy, zróżnicowane tło, większe bogactwo symboli, co znacznie bardziej ułatwia interpretację rozkładu niż przy posługiwaniu się starym Waitem, niezależnie od rodzaju zadanego pytania. Doskonale nadaje się do prognozowania przyszłości, analizy osobowości i odpowiedzi na większość pytań problemowych (dotyczących miłości, finansów, podróży itp.), nie polecałabym jej jednak do analizy karmicznej, gdyż na tym poziomie działa słabo (w tej materii polecam takie, sprawdzone już w tym zakresie, talie jak Tarot of Atlantis, Leonardo da Vinci Tarot czy Pagan Tarot). W opisie stosuję skrót UT.
Zobacz: „Universal Tarot”
0 (XXII) Głupiec
Talia PVT: na karcie widnieje młody mężczyzna, jeszcze prawie chłopiec, Grafik ukazał go w sposób bardzo dynamiczny, sugerujący ruch - Głupiec stoi na jednej nodze, ręce ma wyciągnięte do tylu, co sprawia wrażenie, że szykuje się on do skoku. Górna część jego sylwetki została umieszczona na tle mandali, dolna - pejzażu sugerującego drogę. Jego ubiór w bezpośredni sposób nawiązuje do stroju błazna. Z tyłu pełznie wąż i kąsa go w lewą, stojącą na ziemi, nogę.
Kolorystyka - dominujące kolory na karcie to brąz i jego odcienie, który symbolizuje ziemię, sferę materialną, potrzebę fizycznego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, a także chęć znalezienia trwałego oparcia w świecie zewnętrznym; różowy, który oznacza niewinność, miłość duchową, wierność ideałom, zachwyt nad pięknem; zielony uosabiający rozwój, życie, regenerację sił, choć jeśli ma odcień żółtawy, może też oznaczać degenerację i zgubne wpływy zewnętrzne (taki kolor ma wąż na tej karcie) oraz fiolet, który odwołuje się do takich pojęć jak duchowość, delikatność, szlachetność i dążenie do prawdy.
Symbole - postać przedstawiona na karcie oznacza osobę wyruszającą w drogę, poszukującą czegoś nowego, szykującą się do wykonania nowych zadań; poprzez swój strój i kolor włosów symbolizuje niewinność i naiwność dziecka, które musi zmierzyć się z życiem; jednak jego muskularne ręce wskazują na to, że ma dość siły by zmagać się z przeciwnościami losu. Wąż to symbol zarówno życia jak i śmierci oraz mądrości; na tej karcie pełni funkcję strażnika nie pozwalającego zejść z obranej drogi, a jednocześnie skłaniającego do nawiązania kontaktu z podświadomością. Jest też ostrzeżeniem przed uleganiem zgubnym wpływom zewnętrznym. Mandala symbolizuje życie i poznanie wewnętrzne, jest symbolem wtajemniczenia. Zamglony pejzaż oznacza drogę w nieznane, niepewność jaką każdy z nas przeżywa, wędrując przez życie.
Dodatkowe znaczenie - jeśli chcesz wyruszyć w drogę (zacząć coś nowego), to nie możesz zbyt długo stać na jednej nodze (wahać się), bo ktoś inny Cię uprzedzi. Jeśli zebrałeś siły do skoku (działania), to nie trać ich na jałowe czekanie, bo będziesz musiał walczyć z wężem (przeszkodami wynikającymi z bierności). Rozdrapywanie ran doznanych w dzieciństwie na pewno ich nie uleczy. Jeśli chcesz być szczęśliwy, rozlicz się z przeszłością, zamknij ją i ruszaj do przodu.
Talia OT: na karcie został przedstawiony bożek Pan wędrujący i grający na syrindze. Zgodnie z mitologią było to leśnie bóstwo o tylko częściowo ludzkiej postaci z nogami, ogonem, brodą i rogami kozła, o wyjątkowo wesołkowatym usposobieniu i upodobaniu do pięknych nimf, które jednak uciekały przed nim, a on je ścigał. Poza tym widzimy tu nimfy, a konkretnie driady - boginki drzew, owcę o białym runie i las z potężnym dębem na pierwszym planie.
Kolorystyka - dominującym kolorem na karcie jest zieleń, symbolika tego koloru została opisana powyżej; poza tym widzimy barwę cielistą, oznaczającą człowieka i jego materialne ciało oraz biel uosabiającą niewinność, naiwność, dzieciństwo i czystość.
Symbole - Pan jest symbolem pradawnych sił Natury, pierwotnych przedludzkich energii, które drzemią w podświadomości każdego z nas; drzewa są uosobieniem życia, a dąb dodatkowo mądrości, długowieczności i siły. W starożytnej Grecji i u Celtów był drzewem kapłanów i wróżbitów, gdyż zsyłał na nich wieszcze wizje. Nagie nimfy-driady to symbol pierwotnej naturalności (każdy z nas rodzi się nagi). Syringa (flet) zaś oznacza początek życia, za jaki przyjęliśmy uważać wzięcie pierwszego oddechu przez dziecko. Natomiast owca uosabia wrażliwość, szczerość, szczerość, ale i skłonność do bycia ofiarą.
Dodatkowe znaczenie - Twoim atutem jest spontaniczność i naturalność oraz brak skrępowania i fałszywego wstydu. Zwróć jednak uwagę na to, czy nie jesteś zbyt naiwny, czy nie robisz z siebie ofiary. Idź ścieżką, którą przyszykował Ci los, ale nie oglądaj się na boki, bo ulegniesz pokusie, zboczysz z obranej drogi, nic nie zyskasz, a wiele stracisz.
Talia TJO: na karcie są dwie postacie - młody mężczyzna, który stąpa wprost w przepaść i chłopiec, który idzie nad przepaścią po zwalonym pniu i chce złapać motyla, co również grozi mu upadkiem. Cała karta jest bardzo dynamiczna oraz przepełniona atmosferą beztroski, lekkości i pomimo potencjalnych zagrożeń - radości. Całą scenę oświetla słońce, a nad wędrowcami fruwają motyle.
Kolorystyka - dominuje kolor żółty, zielony, brązowy, które już opisałam. Mamy tu też kolor niebieski oznaczający duchowość, niewinność, prawdomówność i szczerość. Uwagę zwraca wielość kolorów, która symbolizuje różnorodność i bogactwo życia.
Symbole - przepaść symbolizuje ryzyko, niebezpieczeństwo, miejsce, w którym łączy się świat widzialny i niewidzialny; kij z węzełkiem - zbieranie doświadczeń życiowych, motyl - beztroska, ulotność życia i piękna, różowa róża - wierność swoim ideałom, pragnienie piękna, góry zaś oznaczają potęgę, dalekosiężny i wysoki cel.
Dodatkowe znaczenie - postawiłeś sobie wysoko poprzeczkę, to dobrze, ale musisz realnie ocenić sytuację. Na drodze, którą idziesz, czai się wiele niebezpieczeństw. Jednak jesteś w stanie je pokonać, jeśli zostaniesz wierny swoim ideałom, zachowasz niewinność dziecka i radość życia.
Talia PT: tłem karty jest nocne niebo usiane gwiazdami, na jego tle wędruje ubrana na biało kobieta, a towarzyszy jej kot, również biały.
Kolorystyka - biel została opisana przy talii OT, natomiast kolor czarny oznacza tutaj niebyt, istnienie pomiędzy światem niewidzialnym a widzialnym, zawiera też w sobie ideę zmartwychwstania, odrodzenia po śmierci.
Symbole - nocne rozgwieżdżone niebo symbolizuje wieczność; kot oznacza tajemniczość, niezależność i jest łącznikiem z zaświatami symbolizując istotę, która przekracza granice między tym a tamtym światem, zaś postać kobiety wędrująca na tle nocnego nieba to po prostu dusza, która szykuje się do wcielenia. Jej wyciągnięte ręce wyraźnie świadczą o poszukiwaniu, zapewne ciała, które będzie jej ziemskim naczyniem.
Dodatkowe znaczenie - jeśli szukasz, znajdź sobie mistrza i przewodnika, jeśli wątpisz, zdaj się na Siłę Wyższą, ona wie gdzie Cię poprowadzić, jeśli wydaje Ci się, że wiesz dokąd zmierzasz, sprawdź, czy idziesz dobrą drogą - w ciemności słabo widać i czasami lepiej poczekać na świt.
TOM: młoda kobieta-syrena z błogim uśmiechem na twarzy unosi się swobodnie w głębinach morza otoczona i pieszczona fioletowymi, błękitnymi i białymi wodorostami. Nad jej głową przyjmują barwę nieco płomienną. Ma na sobie czapkę trefnisia w granatowo-czerwone pasy z czerwono-żółtymi otokiem i z trzema żółtymi, okrągłymi dzwoneczkami. Młodej kobiecie towarzyszy czerwona rybka, podszczypująca ją w płetwy-nogi.
Kolorystyka - niebieskie tło i niebieskie łuski na biodrach i ogonie symbolizują dojrzewanie wewnętrzne i opiekę sił wyższych; kolor fioletowy - duchowość; biały to czystość i niewinność; czerwono-granatowe nakrycie głowy to aktywność i potrzeba podjęcia działań oraz konkretyzowanie się planów przy jednoczesnym zachowaniu istniejącego stanu rzeczy. Te dwa wątki spina żółty dzwoneczek sygnalizujący potrzebę komunikacji, co wzmacnia jeszcze otok czapki i płomienne wodorosty nad głową. Wodorosty mają owoce-pęcherze w kolorze pomarańczowo-żółtym, co sugeruje możliwość narodzenia się czegoś nowego, co jest jeszcze w zarodku.
Symbole - postać młodej kobiety-syreny - niedoświadczenie, naiwność, beztroska, marzycielstwo, błogi stan niewiedzy; rybka - aktywność, potrzeba ruchu, zmiany, to energia, która musi się zamanifestować w działaniu; czapka trefnisia - głupota, nieskonkretyzowane plany, dojrzewanie pomysłów, spontaniczne myśli bez zastanowienia wcielane w życie; wstęgi wodorostów to czystość intencji, niewinność i duchowość, ale kryje się w nich też niebezpieczeństwo - można się w nie zaplątać, kryją w swoich pęcherzach zapowiedź przyszłych zdarzeń, które mogą być zarówno dobre, jak i złe.
Dodatkowe znaczenie - jeśli chcesz rozpocząć coś nowego, dobrze zaplanuj swoje działania, by nie zaplątać się w wywołanej sytuacji i nie stracić obranego kierunku. Stan błogości i bezcelowego dryfowania nie może trwać zbyt długo. Życie nie znosi pustki i nagle może pojawić się impuls, który zmusi Cię do działania.
UT: młody mężczyzna stoi na brzegu przepaści, w lewej ręce trzyma różę, w prawej kij z węzełkiem. Z tyłu za nim znajduje się biały pies. Nad nim świeci słońce. W tle widać szczyty górskie.
Kolorystyka: niebieskie tło sygnalizuje tutaj dojrzewanie wewnętrzne, zielone nakrycie głowy oznacza naiwność, lecz i nadzieję na przyszłość, szata w barwach czarno-żółtych symbolizuje energię i komunikatywność. Biały kolor oznacza czystość i naiwność, zaś brąz mocno osadza kartę w materii, symbolizuje ziemię, sferę materialną, potrzebę fizycznego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, a także chęć znalezienia trwałego oparcia w świecie zewnętrznym; barwa szara mówi o potrzebie spokoju, harmonii i duchowej równowagi.
Symbole: postać młodzieńca - naiwność, beztroska, brak doświadczeń życiowych, pokłada-nie nadziei we własne szczęście; biały pies - wierność obranej drodze; góry - dążenie ku ideałom; słońce - energia; przepaść - ryzyko, niebezpieczeństwo, miejsce, w którym łączy się świat widzialny i niewidzialny; brązowa róża - czystość w świecie materialnym, torba za plecami - zbieranie doświadczeń, z których Głupiec na razie nie korzysta (torba poza zasięgiem wzroku); szare buty - pokazują na potrzebę równowagi i spokoju.
Różnice w stosunku do Waite a: Głupiec ma głowę przykrytą zielonym kapturem, róża została przedstawiona w kolorze brązowym, buty w szarym, a tło karty niebieskie. Różnice te kierują naszą uwagę ku sprawom materialnym, dojrzewaniu emocjonalnemu i potrzebie znalezienia harmonii w dzisiejszym świecie.
Dodatkowe znaczenie: jeśli chcesz rozpocząć coś nowego, dobrze się zastanów, jak osiągnięcie tego wpłynie na Ciebie - czy pozostaniesz wierny sobie, swoim ideałom, czy przybliży Cię to do wyznaczonego celu? Masz prawo być teraz naiwny i beztroski, ale niech ten stan nie trwa wiecznie. Rozwijaj się wewnętrznie, a osiągnięte rezultaty przekładaj na konkretne działania w świecie materii. Przed Tobą droga, ale Ty musisz wyznaczyć jej cel.
I Mag
Talia PVT: na karcie widzimy młodego mężczyznę stojącego wśród kwiatów. Sposób przedstawienia postaci nie jest tak dynamiczny jak Głupca, lecz również nasuwa skojarzenie z ruchem do przodu, choć znacznie bardziej wyważonym i przemyślanym niż na poprzedniej karcie. Na dole, po jednej i po drugiej stronie młodzieńca zostały umieszczone symbole Małych Arkanów Tarota. Po prawej kielich i buława, po lewej miecz i denar. Postać z tej karty podobnie jak Głupiec ma jasne włosy, ale bose stopy.
Kolorystyka - dominującymi kolorami na tej karcie są brąz i zieleń (opisy patrz karta Głupca) oraz żółty, który symbolizuje łatwość komunikowania się i nawiązywania kontaktów, prowadzenia rozmowy, przyswajania wiedzy, choć z drugiej trony symbolizuje również zazdrość; różowa szata, która okrywa Maga oznacza bezinteresowność, niewinność, wierność ideałom i zachwyt pięknem świata, zaś szara - potrzebę spokoju, harmonii i duchowej równowagi; błękitny z kolei to symbol nieba, duchowej nieśmiertelności, kontaktu z Istotą Najwyższą.
Symbole - postać mężczyzny symbolizuje młodość, niewinność, ale już nie naiwność. Ten człowiek wie, czego chce i ku czemu zmierza i robi to w sposób zdecydowany. Kwiaty oznaczają rozkwit życia, czas młodości i poznawania piękna świata oraz jego piękno. Symbole Małych Arkanów oznaczają odpowiednio kielich - żywioł wody, uczucia i emocje, buława - żywioł ognia, działanie i aktywność, miecz - żywioł powietrza, myśli i ambicje, denar - żywioł ziemi, materia i praca.
Dodatkowe znaczenie - jeśli określiłeś swoje pragnienia to dobrze - stąpaj śmiało i realizuj je. Jeśli jednak ich nie określiłeś, to zrób to jak najprędzej, gdyż pora już przestać być dzieckiem i oglądać się na innych. Rozmawiaj z ludźmi, wiele możesz się od nich dowiedzieć i nauczyć. Słuchaj też jednak swego wewnętrznego głosu, gdyż on najlepiej wie, co dla Ciebie jest dobre.
Talia OT: na karcie grafik przedstawił greckiego boga Apolla, opiekuna Muz, co symbolizuje trzymana przez niego w lewej (intuicyjnej) ręce maska. Druga ręka trzyma nitki, na których drugim końcu znajdują się byk, drozd i łabędź. Popiersie Apolla zostało umieszczone na tle budynków świątynnych.
Kolorystyka - na karcie widzimy wiele odcieni brązu, beżu i szarości, które zostały opisane już wcześniej, natomiast pojawia się tu kolor granatowy, symbolizujący porządek, harmonię, równowagę i samokontrolę.
Symbole - sam Apollo symbolizuje twórcze natchnienie, inteligencję, boską cząstkę żyjącą w każdym człowieku. Maska oznacza chęć ukrycia się, fałsz, zakłamanie. Tu jednak nie zasłania całej twarzy, co oznacza zgodę na bycie sobą, prawdę, szczerość, uczciwość, ukazanie prawdziwej twarzy. Świątynia w tle - ciało człowieka jest świątynią ducha. Zwierzęta trzymane na nitkach - związek z pierwotnym pierwiastkiem, równowaga między duchem i ciałem, przy czym byk oznacza siłę, łabędź - piękno, a drozd - talent.
Dodatkowe znaczenie - jeśli chcesz osiągnąć harmonię wewnętrzną, zdejmij maskę i bądź sobą. Tylko otwarcie się na innych i kontakt z ludźmi pozwolą Ci zrealizować swoje cele. Pamiętaj, że Twoje wnętrze jest święte, że nosisz w sobie Boskie Natchnienie, nie sprzeciwiaj się temu, nie walcz z tym, nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Wszelki fałsz i oszustwo i tak wyjdą na jaw.
Talia TJO: na tej karcie widzimy dwie postacie - młodzieńca o wyraźnie wschodnich rysach siedzącego na podłodze, uśmiechniętego i coś skrzętnie notującego oraz starca, którego twarz, jak i ubiór wyraźnie wskazuje na europejskie pochodzenie, stojącego obok stołu, na którym leży otwarta księga. Obok niego widnieją atrybuty dwóch kolorów Arkanów Młodszych - miecz i denar, natomiast obok Azjaty leżą pozostałe dwa symbole - buława i kielich, natomiast po drugiej jego stronie stoi kałamarz, zapasowy pędzelek i rulon papieru.
Kolorystyka - dominująca barwa karty to kolor zielony symbolizujący w tradycji chińskiej wiedzę i poznanie, w europejskiej - życie i rozwój. Strój Europejczyka jest czerwony, co symbolizuje energię, krew i ruch. Zgodne jest to z układem sylwetki owego mężczyzny wyraźnie uchwyconej w ruchu, w odróżnieniu od młodzieńca, którego postać została pokazana statycznie. Jego granatowo-zielony strój oznacza dyscyplinę wewnętrzną, harmonię, podporządkowanie się regułom i dążenie do poznania.
Symbole - stary mężczyzna oznacza z jednej strony Zachód, europejskie obyczaje, a z drugiej wiedzę gromadzoną latami i tradycję; młody mężczyzna symbolizuje Wschód, zdobywanie wiedzy i kontynuację, obaj uosabiają przenikanie się kultur, zwyczajów oraz przekazywanie i rozwój wiedzy. Symbole Małych Arkanów opisałam przy talii PVT. Otwarta księga to nauka, mądrość, ale i ludzki los, kałamarz odnosi się do zdobywania wiedzy, zaś litery zapisane na papierze oznaczają komunikowanie się z innymi.
Dodatkowe znaczenie - zdobywaj wiedzę, bądź nowoczesny, ale też i nie zapominaj o tradycji, gdyż wszystko ma swój początek. Łatwo popełnisz błąd, jeśli patrzysz tylko na to, co widać dziś. Szukaj korzeni i przekładaj je na język współczesny. Nawiązuj kontakty z ludźmi w różnym wieku i z różnych kultur i tradycji, gdyż tylko to zagwarantuje Ci prawidłowy rozwój.
Talia PT: na karcie widzimy modlącą się kapłankę, otoczoną symbolami Małych Arkanów. Kobieta ubrana jest w szarą szatę z kapturem, lewą rękę wyciąga ku górze, zaś prawą opiera o otwartą księgę. Jest późna jesień, gdyż drzewa w tle nie mają liści, zza ich konarów wygląda księżyc.
Kolorystyka - dominujące kolory to brązowy, czarny i szary. Wszystkie one są przyporządkowane żywiołowi ziemi i oznaczają kontakt z Naturą, sferę materialną, czas żałoby lub zadumy nad przemijaniem.
Symbole - księżyc i postać kobiety symbolizują pierwiastek żeński, dość nietypowy dla tej męskiej karty, jest to jednak moim zdaniem bardzo znaczący symbol naszych czasów, gdy to, co męskie i to, co kobiece bardzo mocno się wymieszało i nie jest już tak jednoznaczne jak kiedyś. Wyciągnięta ku górze ręka - kontakt z Siłą Wyższą, oparta o księgę - kontakt z tym, co ziemskie, razem oznaczają więź tego, co niebiańskie, z tym, co ziemskie, makro i mikrokosmos, klęcząca pozycja kobiety nie oznacza poddaństwa, lecz pokorę wynikającą ze zrozumienia praw kosmicznych oraz cześć oddawaną siłom Natury, noc to czas wyciszenia się i zagłębiania we własne wnętrze, symbolikę drzew i księgi opisałam wcześniej.
Dodatkowe znaczenie - czy nie starasz się być zbyt nowoczesny, nadążać ze wszystkimi nowinkami, czy myślisz, że szybkość komunikowania się z ludźmi zastąpi jego jakość? Życie trwa niezależnie od tego czy jesteś tu na Ziemi, czy nie. Zajrzyj w głąb swojej duszy, porozmawiaj z Bogiem, posłuchaj wiatru w gałęziach drzew. Tam są prawdy, których szukasz, więc po co je zagłuszasz?
TOM: na rafie koralowej, w podwodnym ogrodzie znajduje się młoda kobieta-syrena. W lewej ręce wzniesionej nad głową trzyma mocno kaduceusz-różdżkę. Za prawą ręką unosi się trójząb, zaś ręka swobodnie skierowana jest w dół. Długie włosy układają się nad głową w znak nieskończoności (lemniskata). Ramiona spowija szal unoszący się za jej plecami. Przed nią leży muszla ślimaka morskiego i mała muszelka perłopława z perłą w środku. Cała scena prześwietlona jest światłem przebijającym się przez głębiny tuż nad różdżką-kaduceuszem.
Kolorystyka - błękitne tło - opieka Sił Wyższych, ale też i talenty oratorskie oraz artyzm słowa (niebieski kolor właściwy jest czarze gardła). Biały szal -czystość intencji, niewinność. Czerwony krzak wodorostów - działanie, energia. Zieleń skał na dnie to związek na Naturą, życie z nią w harmonii i z zachowaniem jej praw. Żółty to komunikacja, w przypadku tej karty komunikacja w sferze materialnej i uczuciowej (kolory muszli). Fiolet na włosach i lewej ręce znamionuj duchowość, inspiracje z Boskiego świata idei.
Symbole - podwodny ogród to ludzka podświadomość; wodorosty o ostrych drapieżnych kształtach - aktywność w świecie materialnym; skały - to grunt pod nogami dający oparcie, bycie w świecie twardej materii; znak nieskończoności - nieustanny przepływ energii; kaduceusz - znak Merkurego, posłańca bogów, opiekuna oszustów i złodziei; atrybuty Małych Arkanów: różdżka (kaduceusz) - buława, żywioł ognia, odpowiada aktywności i działaniu; trójząb - miecz, żywioł powietrza, czyli myśli, plany, intencje; muszla ślimaka - kielich, żywioł wody, odpowiada uczuciom, emocjom, talentom artystycznym, marzeniom; muszla perłopława z perłą - denar, symbolizuje żywioł ziemi, czyli materia, praca, stan posiadania i tradycja. Ustawienie postaci mówi o połączeniu tego, co duchowe, z tym, co materialne.
Dodatkowe znaczenie - bądź skarbnicą Boskich, mądrości i planów. To co otrzymujesz z góry, wcielaj w swoje życie. Niech Twoje słowa i działania będą wskazówką i inspiracją dla innych. Pamiętaj jednak o harmonii i czystości intencji we wszystkim, co robisz.
UT: w ogrodzie, otoczony kwitnącymi różami i liliami, stoi młody mężczyzna w białej tunice przepasanej wężem i czerwonej pelerynie. Przed nim znajduje się stół z atrybutami Arka-nów Młodszych. Prawą rękę ma wzniesioną ku górze, zaś lewą skierowaną ku dołowi. Nad je-go głową widnieje znak nieskończoności (lemniskata).
Kolorystyka: żółty oznacza umiejętność nawiązywania kontaktów, komunikatywność, łatwość zdobywania wiedzy; biały niewinność i czystość intencji; czerwony mówi o dużej energii, sile wyrazu i ekspresji; zielony nawiązuje do Natury i życia w harmonii z nią; cielisty od-nosi się do człowieka i jego materialnego ciała.
Symbole: kwiatowy ogród to płaszczyzna ludzkiej podświadomości. Czerwone róże i białe lilie - boskie życie i czystość duszy, światło. Pasek w postaci węża - nieśmiertelność i doskonałość duszy. Układ rąk - połączenie "góry i dołu", tego co duchowe z tym, co materialne. Biała tunika - czystość. Czerwona peleryna - energia i ekspresja; lemniskata - symbol nie-skończoności i nieustannego przepływu energii; atrybuty Małych Arkanów - buława to żywioł ognia, działanie i aktywność, kielich żywioł wody, uczucia i emocje, miecz - powietrza, myśli i ambicje, denar ziemi, materia i praca.
Różnice w stosunku do Waite a : jedyną różnicą jest tu układ palców prawej, opuszczonej ręki, co powinno kierować uwagę ku sprawom komunikacji i porozumienia z innymi ludźmi.
Dodatkowe znaczenie: w naszych, nieprostych przecież czasach musisz zwracać większą uwagę na swoje kontakty z innymi ludźmi, na to, co i do kogo mówisz. Osiągnięcie wewnętrznej harmonii to za mało, aby w pełni zrealizować się na każdej płaszczyźnie. Dziel się swoją harmonią, wiedzą, pomysłami i ideami z innymi - to zaowocuje i przyniesie Tobie i sukces, i satysfakcję. Nie bądź bierny, masz energię i mądrość, więc wciel ją w życie.