Mudry, najprościej rzecz ujmując, są szczególnym gestem, mistyczną pozycją rąk, przynoszącą człowiekowi wiele korzyści. Są to bardzo proste i łatwe ćwiczenia. Można je wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze. Przynoszą one wiele korzyści dla naszego organizmu, chociaż w przypadku choroby, nie radzę rezygnować z wizyty u lekarza. Mudry pomogą w rekonwalescencji, ale nie postawią diagnozy i nie zaordynują stosownego leczenia. Jednak regularne wykonywanie mudr znacząco podniesie poziom witalności i poprawi stan zdrowia.
Do celów uzdrowicielskich stosuje się bardzo wiele mudr, jednak z mojej praktyki wynika, że najskuteczniejsze są te, które opierają się na futharku armaniczny. Jak tylko zaczniesz, drogi Czytelniku, regularnie je praktykować, sam szybko zauważysz zachodzące w Tobie zmiany – przyspieszy się Twój rozwój duchowy, zaczniesz akuratniej odnosić się do swojego ciała i zaczniesz z większym zachwytem postrzegać otaczające Cię cuda codziennego życia. Wzrośnie też Twój spokój wewnętrzny i poczucie bezpieczeństwa – zrozumiesz, że Ktoś rzeczywiście troszczy się i dba o Ciebie.
W ikonografii wszystkie bóstwa, w tym i chrześcijańscy święci, przestawiane są z rękami w pozycji określonych mudr. Nie bez powodu tak się dzieje, a opis tych niezwykłych gestów można znaleźć w starożytnych traktatach. Nas tu jednak interesuje przede wszystkim aspekt praktyczny tych prostych ćwiczeń, czyli: co można osiągnąć dzięki praktykowaniu mudr:
Regularne wykonywanie mudr pozwala:
– wejść w kontakt ze Świadomością Kosmiczną,
– naładować organizm energią,
– łatwiej koncentrować się,
– pozbyć się negatywnych emocji,
– pozbyć się bólu fizycznego i psychicznego,
– szybciej osiągać stan medytacji i kontemplacji,
– osiągnąć harmonię wewnętrzną,
– zrównoważyć energię wszystkich żywiołów w sobie i w swoim otoczeniu,
– podnieść poziom swojej wewnętrznej siły,
– usprawnić pracę swego organizmu,
– cieszyć się dniem codziennym,
– przyspieszyć rekonwalescencję po dowolnej chorobie,
– szybko usunąć skutki stresu,
– wypracować konsekwencję i systematyczność w działaniu,
– podnieść poziom duchowości.
Warto pamiętać, że mudry działają na wielu poziomach, poczynając od ciała fizycznego, a kończąc na atmanicznym – więzi z Siłą Wyższą. Wiele mudr runicznych spełnia wyjątkowo ważną rolę, gdyż łączą lewą i prawą półkulę mózgu i harmonizują ich działanie, co znacząco wpływa na podwyższenie potencjału intelektualnego, poprawia pamięć i usprawnia funkcjonowanie mózgu.
Zgodnie z Ayurvedą i medycyną chińską każdemu z palców u rąk odpowiada określony meridian ciała, czyli kanał energetyczny przebiegający przez nasze ciało, ten czy inny narząd, jeden z 5 (według ezoteryki Wschodu żywiołów (elementów) jest pięć) żywiołów, czakry, a także siły energetyczne organizmu. Jako że w mudrach najważniejszą rolę odgrywają palce, które zwierają ogrom zakończeń nerwowych, przyjrzyjmy się ich przyporządkowaniu według prastarej medycyny chińskiej;
– duży palec jest związany z elementem ziemi i z żołądkiem, odpowiada czakrze splotu słonecznego, symbolizuje Świadomość Kosmiczną;
– palec wskazujący jest związany z elementem metalu i z płucami, jelitem grubym, a także z takimi uczuciami, jak smutek, żal, przygnębienie, depresja, odpowiada czakrze serca, symbolizuje ludzką świadomość;
– palec środkowy jest związany z elementem ognia i z sercem, jelitem cienkim, krwioobiegiem, oddychaniem oraz z takimi właściwościami, jak niecierpliwość i pośpiech, odpowiada czakrze gardła;
– palec serdeczny związany jest z elementem drewna i z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, układem nerwowym oraz z agresją i napięciem, odpowiada czakrze podstawy;
– mały palec jest związany z elementem wody, z nerkami i uczuciem strachu, odpowiada czakrze seksualne.
Kanały energetyczne organizmu oplatają całe ciała i wpływają na różne jego funkcje, szczególnie takie jak krwioobieg, oddychanie, trawienie, poziom energii i witalności. Wyjściowe i końcowe punkty meridianów mieszczą się właśnie na palcach rąk. Wykonując mudry i stykając ze sobą końce palców uaktywniamy je, a jednocześnie oddziałujemy na konkretny narząd naszego ciała.
Jak już wspomniałam, mudry możemy wykonywać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Przed przystąpieniem do ćwiczeń przez 1-2 minuty pocieramy o siebie dłonie, tak jak przy myciu, tylko na sucho. Uaktywni to energię naszego organizmu. Po przyjęciu stosownej pozy przez ręce nie stosujemy siły, nacisk palców nie powinien być mocny, ale odczuwalny, zaś nadgarstki muszą być rozluźnione. Mudry możemy wykonywać w dowolnej pozycji – siedząc, stojąc, leżąc, a nawet idąc, choć ważne jest byśmy byli rozluźnienie i spokojni. Napięcie blokuje przepływ energii i ćwiczenie nie spełni swojej pozytywnej roli. I jeszcze jedna ważna sprawa – mudry wykonujemy powoli, bez pośpiechu.
Z mojej praktyki wynika, że szczególnie skuteczne są mudry oparte o futhark armaniczny, czyli wykorzystujące graficzny wizerunek run tego futharku.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w książce A. A. Chrzanowskiej Runy armaniczne.
© Copyright Ars Scripti-2, Białystok
All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez pisemnej zgody posiadaczy praw autorskich.
|