Kategorie
Producenci
Nowości
Informacje
Kontakt
FAX
85 653 67 29
Tel
tel. 85-65-36-729
Tel
(85) 65 36 729
GSM
0602 759 576
Linki
» Stowarzyszenie Dogi Adopcje
»  Fundacja Ratujemy Dogi
»  Uczniowie Alicji Chrzanowskiej
»  Blog Alicji Chrzanowskiej
»  Strona Alicji Chrzanowskiej
»  Blog-Marta Chrzanowska
»  Moskiewska Wyższa Szkoła Astrologii
»  Moskiewskie Centrum A. A. Chrzanowskiej
   
 
Czytelnia
 
Podziel się:
Czy można uniknąć cukrzycy?   Data: 23 luty 2010
Wstęp:
 

Zawartość:

To pytanie należy do najczęściej zadawanych przez chorych lekarzom. Akurat wtedy jest niestety trochę za późno na rozważanie tej kwestii, raczej trzeba skupić się na leczeniu i zahamowaniu rozwoju choroby. Tymczasem odpowiedź na tak postawiony problem może przynieść korzyść nam, póki co, wolnym jeszcze od cukrzycy. Świat medyczny alarmuje, że z roku na rok wzrasta liczba chorych na cukrzycę. Według Instytutu Cukrzycy w Melbourne na świecie choruje 171,4 miliona ludzi. W Polsce ponad milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy. Prognozuje się, że w roku 2012 cukrzyków będzie w naszym kraju o pół miliona więcej. Jednak nie musimy powiększyć tej ponurej statystyki, o ile zdamy sobie sprawę z zagrożeń oraz podejmiemy środki zapobiegawcze.

Do dziś jeszcze pokutuje w potocznej opinii pesymistyczny pogląd, że cukrzyca jest chorobą o podłożu genetycznym, więc cóż można zrobić. Okazuje się jednak, że dotyczy to w zasadzie tylko cukrzycy typu I, a więc występującej u dzieci i młodzieży. To niewiele ponad 10%. Cała reszta to przypadki typu II, który ujawnia się z reguły po 45-tym roku życia. Tutaj czynnik genetyczny jest mocno wątpliwy. Najczęściej uczciwie pracujemy na powstanie choroby przez fatalne odżywianie, brak ruchu, zbędne kilogramy. Sam wzrost zachorowań świadczy przeciw genetycznemu patomechanizmowi. Warto wiedzieć, że insulina jest praktycznie jedynym hormonem obniżającym poziom cukru we krwi. Wszystkie inne raczej go podnoszą. Dlatego najważniejszą rzeczą jest dbać o to, by nadmiernie nie obciążać trzustki, która insulinę produkuje. Choć medycyna nie do końca się z tym zgadza, cukrzycy z całą pewnością można uniknąć, mam tu na myśli osoby dorosłe. Wiadomo przecież, że typ II cukrzycy spowodowany jest przeciwregulacją, czyli wyczerpaniem możliwości obniżania poziomu cukru, na skutek zbyt dużego dowozu węglowodanów do ustroju oraz antagonistycznym działaniem innych hormonów.

Aby ustrzec się cukrzycy, należy podjąć działania na kilku płaszczyznach. Po pierwsze musimy dbać, aby nie dostarczać w diecie zbyt dużej ilości cukrów – zwłaszcza prostych. Zaleca się ograniczenie do niezbędnego minimum spożywania słodyczy, słodzonych napojów, miodu. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w związku z cukrzycą, bowiem znacząco wpływa na ogólny metabolizm. Trzeba pamiętać, że hiperinsulinemia, tj. wysoki poziom insuliny we krwi podnosi znacznie frakcję LDL cholesterolu, zwiększając w ten sposób ryzyko choroby wieńcowej. Kolejną rzeczą jest fakt, że to właśnie nadmiar węglowodanów stanowi główną przyczynę przyrostu masy ciała. Wszyscy wiemy, że otyłość sprzyja powstawaniu cukrzycy w związku z mechanizmem błędnego koła, które polega na tym, że tkanki się wychładzają (izolacja termiczna), ośrodek głodu sygnalizuje brak pokarmu, człowiek coraz więcej je, kilogramów przybywa i tak koło się zamyka. Częste stany przecukrzenia krwi prowadzą do wyczerpywania się wysp trzustki produkujących insulinę i z czasem pojawia się tzw. insulinoporność, czyli brak zdolności insuliny do transportu glukozy do komórki. Wtedy nawet podawanie jej nie będzie obniżać poziomu cukru. Kolejnym zagadnieniem ważnym z punktu widzenia zapobiegania cukrzycy jest aktywność fizyczna. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że prowadząc bierny, telewizyjno-kanapowy styl życia z pewnością nie będziemy zdrowi. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ruch oraz aktywność są jedyną możliwością, którą możemy dać własnemu organizmowi, by mógł spalić ewentualny nadmiar kalorii. Chciałbym podkreślić, że szczególnie ważny jest komponent wysiłku intensywnego, do zmęczenia, ponieważ pozwoli to wydalić szkodliwe toksyny, które nagromadziły się i organizm w zwykłym trybie nie potrafi ich się pozbyć. Aktywność fizyczna przynosi jeszcze tą korzyść, że poprawia znacząco nasze samopoczucie.

Na rozwój cukrzycy bardzo niekorzystnie wpływa stres. Mam na myśli jego odmianę przewlekłą, kiedy człowiek żyje w nim ciągle. Sam w sobie jest przecież zjawiskiem korzystnym, pozwalającym człowiekowi przetrwać. Ale powinien być krótkotrwały i w szybkim czacie rozładowany. Przewlekły stres podnosi wydzielanie insuliny, ponieważ pobudza mocno przysadkę i korę nadnerczy do produkcji hormonów silnie podwyższających poziom cukru. Należy więc zadbać o higienę psychiczną, nauczyć się bezpiecznie rozładowywać stres oraz unikać sytuacji, które powodują u nas napięcie emocjonalne.

Chcę też powiedzieć o szczególnym rodzaju zagrożenia. Jest nim terapia hormonalna, zwłaszcza sterydowa. Nie mówię już o stosowaniu anabolików przez niektórych sportowców, co dowodzi raczej zapędów samobójczych. Wszelkie leczenie przy pomocy hormonów powinno być bardzo przemyślane, a w zasadzie ograniczone do sytuacji zagrożenia życia. Efekty niepożądane tych terapii są często groźniejsze niż choroba, którą mają wyleczyć.

U osób po 40-tym roku życia często dochodzi do wahań przemiany cukrów, pojawiają się przejściowe hiperglikemie. Dlatego warto co jakiś czas badać poziom cukru we krwi. Aby wspomóc pracę trzustki polecam picie herbaty z wysuszonych liści borówki, która zawiera martelinę, substancję obniżającą poziom cukru, zwaną też roślinną insuliną. Lekkie stadia cukrzycy jest w stanie cofać herbata z jemioły oraz zjadanie dziennie kilku łodyg mniszka pospolitego. Jakość naszego życia zależy od nas i od nas zależy czy będzie towarzyszyć nam zdrowie, czy cierpienie i ból.

Andrzej Piotr Załęski


© Copyright Ars Scripti-2, Białystok
All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej publikacji nie może być powielana ani rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych bez pisemnej zgody posiadaczy praw autorskich.
Statystyka:
Przeglądano: 4155
Powrót
Dalej
 
28 marzec 2024
19419191 wywołań od 28 grudzień 2006
Copyright © 2024 Ars Scripti-2. Wszelkie prawa zastrzeżone.